BYŁY INSTYTUT JĘZYKOZNAWSTWA NA FESTIWALU KRÓTKICH FORM NAUKOWYCH

W ramach tegorocznej edycji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki (PFNiS), w dniu 10 kwietnia 2019 roku na Wydziale Neofilologii odbył się szereg spotkań pod nazwą Festiwal Krótkich Form Naukowych, w ramach których odwiedzający nas goście mogli zapoznać się z różnorodną tematyką prowadzonych na Wydziale badań naukowych.

W tegorocznej edycji brały również przedstawicielki Instytutu Językoznawstwa. Każda z prelegentek zaprezentowała wystąpienie dotyczące określonego obszaru zainteresowań naukowych.

Dr Kinga Piotrowiak-Junkiert zaprosiła zgromadzonych do podróży w czasie do Budapesztu z roku 1900. Prezentując zdjęcia budapeszteńskich uliczek i zabytków, poprowadziła słuchaczy po zaułkach urbanistycznej architektury węgierskiej, zaś odwołaniami do malarstwa ukazała urodę miasta przełomu wieków. Dr hab. Karolina Kaczmarek omówiła walory węgierskich wód termalnych, które oprócz niesamowitego odprężenia fizycznego i psychicznego przynoszą także ulgę w rozmaitych schorzeniach. Zgromadzeni z przyjemnością i zainteresowaniem wysłuchali prelekcji związanych z Węgrami po to, by przenieść się następnie do równie ciekawego świata naszego sąsiada – Litwy. Dr Jowita Niewulis-Grablunas opowiedziała o specyfice języka litewskiego, scharakteryzowała jego rozwój oraz krótko zaprezentowała najważniejsze elementy językowe przemawiające za jego wyjątkową tajemną urodą. Mgr Magdalena Kiełbowicz zaprosiła najmłodszych uczestników Festiwalu na wspólne pisanie bajek. Mimo młodego wieku, nasi goście wykazali się niespotykaną dojrzałością konstruując własne utwory.

Mimo, że Festiwal Krótkich Form Naukowych w ramach PFNiS 2019 dobiegł już końca, mamy nadzieję, że spotkania te zaowocują dalszymi badaniami oraz przyczynią się do wzrostu zainteresowania studiami w naszym Instytucie.

(oprac. E. Wojtasik-Dziekan)