Dzień Różnorodności Kulturowej – sprawozdanie.


INSTYTUT JĘZYKOZNAWSTWA

NA DNIACH RÓŻNORODNOŚCI KULTUROWEJ 2018

W dniach 11 i 12 maja 2018 roku na Wydziale Neofilologii odbyły się Dni Różnorodności Kulturowej, w których czynny udział brali także przedstawiciele Instytutu Językoznawstwa (dalej IJ). Wydarzenia miały miejsce w Collegium Novum (I dzień) oraz w budynku Nowej Gazowni (II dzień).

Same Dni Różnorodności Kulturowej (dalej DRK) w naszym wykonaniu odwołują się do idei szacunku i tolerancji dla innych kultur, jak i poszanowania praw człowieka. Idee te znalazły swoje odzwierciedlenie w występach promujących kulturę i jej różnorodne przejawy.  DRK wiążą się ściśle z realizacją założeń zawartych w rezolucji 57/249 ONZ z 20 grudnia 2002 roku.

            Pierwszego dnia obchodów, tj. 11 maja 2018 roku, przedstawiciele IJ byli obecni na wystawie przekładów Pana Tadeusza na różne języki. Wystawa ta odbyła się w Sali Nauki Biblioteki Filologicznej Novum (dalej BFN) naszego Wydziału. W korytarzu prowadzącym do BFN zaprezentowano także postery naukowe, które w zarysie ukazywały obecnie prowadzone badania naukowe oraz dotychczasowe osiągnięcia badawcze pracowników i doktorantów Wydziału. Prof. UAM Maciej Karpiński, prodziekan ds. nauki zaprosił wszystkich zgromadzonych na sali C3 do udziału w laboratorium psycholingwistycznym, otwierając tym samym wspólnie ze współpracownikami podwoje świata komunikacji interkulturowej.

            Na parterze budynku odbywały się także spotkania z przedstawicielami różnych kultur w ramach Speed Talking. Dzięki temu uczestnicy mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek o danych kulturach, ale przede wszystkim mieć z nimi bezpośredni kontakt. Nasz Instytut reprezentowali odpowiednio: mgr Dorotea Moni-Stelmachowska i dr Teija Gumilar (Indonezja i Malezja), dr Tatjana Navicka i dr Piotr Grablunas (Litwa i Łotwa), dr Karolina Gortych-Michalak, dr Kiriakos Papoulidis, mgr Nikolaos Giallelis, mgr Hanna Ciszek, mgr Kamil Trąba (Grecja i Cypr) oraz studenci filologii nowogreckiej, mgr Setha Long-Kucharczyk (Kambodża) ze swoją studentką a także mgr Szabolcs Nèmeth (Węgry) wspólnie ze studentami filologii węgierskiej.

            Na smaczne zakończenie tego intensywnego dnia wszyscy uczestnicy mogli w patio budynku Collegium Novum skosztować potraw danych kręgów kulturowych. We współpracy z Instytutem Króla Sejonga przy UAM do świata smaków Korei zaprosiły zebranych dr Anna Borowiak z mgr Lim Choon-Sil, które przy wydatnej pomocy studentek filologii koreańskiej przygotowały jaeso-saeu-jeon (smażone placki warzywne z krewetkami), tak-gogi-bokkeum (smażone kawałki kurczaka w sosie własnym) i tteok-bokki (walcowate zbite ciasto ryżowe w ostrym sosie), podczas gdy przy stoisku greckim raczyć się można było m.in. górską herbatą, kawą frappe i chałwą z semoliny. Przekąski arabskie przygotowały studentki etnolingwistyki pod opieką dr Jamili Oueslati.

            W sobotę 12 maja DRK przyjęło formę warsztatowo-artystyczną, co sprawiło, że teren Gazowni zatętnił życiem. W ramach warsztatów i pokazów goście mogli nauczyć się, jak robić ludowe litewskie ozdoby ze słomy sodasy. Technikę wykonywania tych ozdób prezentowała zgromadzonym dr Jowita Niewulis-Grablunas. Do świata tańca: z wachlarzami i w tradycyjnym indonezyjskim stylu (Indang) zaprosili publiczność odpowiednio przedstawiciele filologii koreańskiej – mgr Emilia Wojtasik-Dziekan z zespołem Haeo-hwa oraz studenci z Indonezji pod opieką mgr Dorotei Moni-Stelmachowskiej. Dodatkowo do aktywnego udziału w zabawie zachęcał zespół bębniarzy z filologii koreańskiej – Keun Soriro. Goście, zmęczeni tańcami i grą mogli odprężyć się przy wyciszającej ceremonii herbacianej, którą zaprezentowali studenci etnolingwistyki oraz językoznawstwa i nauki o informacji pod opieką mgr Norie Mogi i mgr. Marcina Kłosa.

            Po krótkiej przerwie rozpoczęła się część artystyczna, która podzielona została na dwa główne kontynenty: Europę i Azję. W części europejskiej wyraz swoim umiejętnościom wokalnym dała dr Kinga Piotrowiak-Junkiert wspólnie ze studentami hungarystyki. W części azjatyckiej z kolei wespół z dwiema studentkami w porywającym i przepełnionym energią tańcu wystąpiła dr Jamila Oueslati a mgr Anna Stanik przeniosła publiczność do poruszającego świata pieśni koreańskich. Część azjatycką zamknęły występy grupy wachlarzystek Haeo-hwa oraz grupy tanecznej z bębenkiem sogo.

Tegoroczne obchody Dni Różnorodności Kulturowej zakończył niezwykle energetyczny koncert wokalno-instrumentalny pracowników, studentów i absolwentów Wydziału Neofilologii, dzięki któremu uczestnicy i słuchacze mogli zatopić się w świecie wielokulturowości.

(oprac. Emilia Wojtasik-Dziekan)