Egzamin certyfikacyjny z języka chińskiego TOCFL – zgłoszenia


Test of Chinese as a Foreign Language

 (TOCFL, wcześniej znany jako TOP)

Test of Chinese as a Foreign Language (TOCFL) jest to standardowy egzamin przygotowany i opracowany przez National Taiwan Normal University w celu oceniania i poświadczania poziomu języka chińskiego. Egzamin przeznaczony jest dla osób, dla których język chiński nie jest językiem ojczystym. Na Tajwanie egzamin TOCFL jest nadzorowany przez Steering Committee for the Test Of Proficiency-Huayu (SC-TOP) w Ministerstwie Edukacji (Ministry of Education). W innych krajach odbywa się za pośrednictwem biur reprezentujących Tajwan ? w Warszawie przez Dział Edukacji w Biurze Gospodarczym i Kulturalnym Tajpej i/lub we wskazanych instytucjach edukacyjnych. Dodatkowo SC-TOP opracowało Children’s Chinese Competency Certification (CCCC), egzamin przeznaczony dla dzieci w wieku 7-12 lat.

SC-TOP zapoczątkowała przeprowadzanie egzaminów TOCFL Listening & Reading za granicą w roku 2007 odpowiadając na zapotrzebowanie uczących się języka chińskiego. 1 stycznia 2014 egzamin TOCFL Listening & Reading zmienił skalę ocen aby dostosować się do poziomów CEFR (Common European Framework of Reference for Languages: Learning, Teaching, and Assessment) oraz ACTFL (American Council on the Teaching of Foreign Languages). Dzięki temu egzamin odpowiada międzynarodowym wymogom kwalifikacyjnym.

Egzamin TOCFL składa się z trzech grup: A, B i C, które odpowiadają 6 poziomom. Egzamin CCCC składa się z trzech poziomów: sprouting, seedling and blossoming (pl. kiełkowanie, wzrastanie i kwitnięcie). TOCFL zawiera 100 pytań, czas przeznaczony na egzamin to dwie godziny. CCCC składa się z 40, 50 lub 60 pytań i trwa 40, 50 lub 60 minut ? w zależności od wybranego poziomu.

Obydwa egzaminy są dostępne w dwóch wersjach językowych: w tradycyjnym i uproszczonym chińskim. Podchodzący do egzaminu nie mają obowiązku posługiwać się chińskimi znakami. Wszystkie odpowiedzi muszą być zapisane na Karcie Odpowiedzi (Answer Sheet) ołówkiem 2B.

W 2015 roku egzaminy były dostępne w 25 krajach w 132 miejscach. Ponad 220 000 osób podeszło do egzaminu TOCFL do tej pory.

 

 1. Który poziom jest odpowiedni?

Podchodzący do egzaminu mogą wybrać odpowiedni dla nich poziom. Poniższa tabela przedstawia pomocne odniesienia dotyczące wymagań na odpowiednich poziomach TOCFL Listening & Reading:

Poziom Wskazana liczba godzin kursu Stosowna ilość znanych słów
Na obszarach, gdzie język chiński jest powszechnie stosowany Na obszarach, gdzie inny język niż chiński jest powszechnie stosowany
Grupa A Poziom 1 120?240 godzin 240?480 godzin 500
Poziom 2 240?360 godzin 480?720 godzin 1 000
Grupa B Poziom 3 360?480 godzin 720?960 godzin 2 500
Poziom 4 480?960 godzin 960?1 920 godzin 5 000
Grupa C Poziom 5 960?1 920 godzin 1 920?3 840 godzin 8 000
Poziom 6 więcej niż 1 920 godzin więcej niż 3 840 godzin
 1. Cele

Podchodzący do egzaminu TOCFL za każdym razem gdy się na niego zapiszą i zdadzą – uzyskają certyfikat. Certyfikat TOCFL jest dowodem znajomości języka chińskiego mandaryńskiego przydatny przy:

 • Aplikowaniu o Taiwan Scholarship oraz Ministry of Education Huayu Enrichment Scholarship
 • Aplikowaniu na programy akademickie na uczelniach na Tajwanie
 • Aplikowaniu przez studentów z zamorskich Chin na programy akademickie przez University Entrance Committee for Overseas Chinese Students (UESOCS)
 • Aplikowaniu o pracę gdzie wymagana jest znajomość języka chińskiego
 • Otrzymaniu dodatkowych punktów w nowopowstałym systemie dla osób zza granicy, którzy planują pozostać na Tajwanie w celu wykonywania pracy.

Wiele programów akademickich na Tajwanie wymaga posiadania certyfikatu TOCFL przy aplikacji lub przy potwierdzaniu znajomości języka chińskiego mandaryńskiego. Również wiele firm międzynarodowych znajdujących się na Tajwanie bierze pod uwagę wyniki egzaminu TOCFL podczas procesu rekrutacji.

W celu zachęcenia planujących zdawać egzamin poniżej można zobaczyć dodatkowe korzyści w roku 2016 (aplikanci powinni przedstawić transkrypty TOCFL/CCCC):

 1. Mandarin Chinese Center w Tamkang University oferuje pierwszy miesiąc kursów bezpłatnie
 2. Brak opłat przy rejestracji na kursy w Mandarin Chinese Learning Center w National Chengchi University
 3. Brak opłat przy rejestracji na kursy w Chinese Language Center w Soochow University oraz 20% obniżki kosztów mieszkalnych

Egzamin TOCFL Listening & Reading jest świetnym sposobem aby sprawdzić swoją znajomość języka chińskiego w czytaniu, słuchaniu, gramatyce i słownictwie. Dodatkowo jest to mocne potwierdzenie możliwości językowych dla osób, które chcą studiować, pracować lub zakładać biznes w krajach, które posługują się językiem chińskim. Dołącz do tysięcy ludzi na świecie, którzy uczą się języka chińskiego zapisując się na egzamin TOCFL Listening & Reading i stań się sprawnym i pierwszorzędnym uczniem chińskiego mandaryńskiego!

 • Gdzie można znaleźć przykładowy egzamin TOCFL Listening & Reading?
  Aby zapoznać się z formatem egzaminu aplikujący mogą go znaleźć na stronie:
  http://www.sc-top.org.tw/mocktest.php
 • Co należy zabrać ze sobą na egzamin TOCFL Listening & Reading?
  Zawiadomienie o przystąpieniu do egzaminu zawierające lokalizację centrum testowego, numer rejestracyjny, numer miejsca i inne otrzymane informacje związane z egzaminem. Należy również przynieść swój oryginalny paszport,kilka ołówków 2B i gumkę do ścierania.

Regulacje dotyczące wydawania certyfikatów egzaminu TOCFL Listening & Reading

 1. Dla osób, które podejdą do egzaminu TOCFL Listening oraz egzaminu TOCFL Reading na tym samym poziomie i zdadzą obydwa zostanie wydany certyfikat TOCFL Listening and Reading
 2. Dla osób, które podejdą do egzaminu TOCFL Listening oraz egzaminu TOCFL Reading na tym samym poziomie* i zdadzą je na różnych poziomach** zostanie wydany certyfikat TOCFL na niższym poziomie.
 3. Dla osób, które podejdą do egzaminu TOCFL Listening oraz egzaminu TOCFL Reading na tym samym poziomie* i zdadzą tylko jeden z nich wydanie certyfikatu nie będzie możliwe.

* chodzi o tę samą grupę poziomów, np. grupa A

** chodzi o poziomy w tej samej grupie, np. poziomy 1 i 2 w grupie A

Przykłady wydawania certyfikatów TOCFL Listening & Reading

  Listening Reading Poziom wydanego certyfikatu
Zdający A Zdany poziom 2 Zdany poziom 2 2
Zdający B Zdany poziom 1 Zdany poziom 2 1
Zdający C Niezdany poziom 1 Zdany poziom 2 Brak certyfikatu
Zdający D Zdany poziom 2 Niezdany poziom 1 Brak certyfikatu

NIEZBĘDNE PLIKI:

TOCFL_2017

2017 TOCFL Formularz Aplikacyjny (Poznan)