FILOLOGIA KOREAŃSKA


Zobacz: http://www.filkor.amu.edu.pl

Drogi Kandydacie!

W czasie studiów będziesz miał okazję uczyć się języka koreańskiego, zarówno od strony gramatyki, jak i od strony realnego użycia języka w danych sytuacjach komunikacyjnych. Służą temu zajęcia z lektorami z Korei. Oprócz tego będziesz miał możliwość nauki jednego języka dodatkowego (do wyboru, np. j. angielski, j. niemiecki) na poziomie zaawansowanym. Specyfika Instytutu pozwoli Ci także na korzystanie z innych lektoratów (chiński, japoński, wietnamski, arabski, hindi itd.).

Na pewno zainteresują Cię przydatne w nauce języka koreańskiego zajęcia dotyczące kultury i literatury Korei, a także wiedza o społeczeństwie koreańskim.

Wiedzę ogólną zapewniają także takie przedmioty, jak: filozofia, informatyka, logika, wstęp do językoznawstwa itd.

Jedną z ciekawszych ofert dla studentów filologii koreańskiej są semestralne lub roczne wyjazdy do Korei w ramach wymiany międzynarodowej. Odwiedziny lub roczny pobyt w Korei gwarantuje Ci niezapomniane przeżycia, przyjaźnie i doświadczenie.

Abyś mógł już dziś zorientować się w specyfice studiów koreanistycznych, spójrz na przykładowe tematy prac licencjackich lub magisterskich:

  • Polskie legendy i koreańskie mity ? skarbnica ukrytych symboli i wiedzy o naszych przodkach
  • Społeczeństwo koreańskie kształtowane według religii
  • Ślub w Korei Południowej ? tradycyjna i klasyczna ceremonia ślubna ? współczesne problemy oraz sytuacja małżeńska
  • Szamanizm w kulturze koreańskiej

Studia koreanistyczne to nie tylko praktyczna nauka języka koreańskiego. Jako student będziesz mógł zapoznać się z kulturą i językiem Korei również poprzez takie formy, jak udział w zespole tradycyjnych bębnów koreańskich, spotkania odbywane w języku koreańskim z odwiedzającymi instytut koreańskimi delegacjami, rozmowy z koreańskimi studentami, jak i aktywne uczestnictwo w corocznym Dniu Koreańskim, w czasie którego na pewno zasmakują Ci koreańskie specjały.

Aby rozpocząć studia koreanistyczne, nie musisz znać języka koreańskiego. Nauka odbywa się od początku (?od zera?).

Po ukończeniu filologii koreańskiej Twoi starsi koledzy i koleżanki najczęściej wybierają wolny zawód, czyli pracę tłumacza (biznes, kultura, administracja państwowa, sądownictwo) lub łączą tę pracę z innym zawodem. Ogromne możliwości zatrudnienia dają ponadto znane na całym świecie firmy koreańskie, które mają swoje oddziały w Polsce. Absolwenci filologii koreańskiej od wielu już lat cieszą się wysokimi zarobkami, jakie oferują te firmy.

PROGRAM KSZTAŁCENIA

 

Wiedza ogólna

W trakcie studiów student zdobywa wiedzę ogólną na podstawie takich przedmiotów jak: wstęp do językoznawstwa, wstęp do literaturoznawstwa, filozofia, logika, informatyka i akwizycja języka.

Wiedza specjalistyczna

Na kierunku filologia koreańska w Instytucie Językoznawstwa UAM student zdobywa wiedzę specjalistyczną słuchająć następujących przemiotów:

– Praktyczna nauka języka koreańskiego  (zajęcia ?od zera? z rodzimymi użytkownikami języka)

– Język angielski lub język niemiecki (poziom średniozaawansowany)

– Wstęp do koreanistyki

– Wprowadzenie do sinogramów

– Historia literatury koreańskiej

– Historia Korei

– Gramatyka opisowa języka koreańskiego

– Historia języka koreańskiego

– Realioznawstwo koreańskie

– Kultura obszaru językowego

– Teoria i praktyka przekładu

– Przedmiot fakultatywny (przygotowanie do egzaminu TOPIK, historia polityczna republiki Korei oraz inne)

STYPENDIA ZAGRANICZNE

W ramach studiów student ma okazję wyjechać na wymianę międzynarodową semestralną lub roczną lub podjąć studia w Republice Korei. Współpracujemy z następującymi uniwersytetami:

HANKUK UNIVERSITY OF FOREIGN STUDIES

SEOUL DIGITAL UNIVERSITY

KOREAN NATIONAL OPEN UNIVERSITY

KYUNGHEE UNIVERSITY

KOREA BASIC SCIENCE INSTITUTE DAEJEON

BUSAN UNIVERSITY OF FOREIGN STUDIES

INHA UNIVERSITY

JEJU NATIONAL UNIVERSITY

Dodatkowo student może wyjechać na bezpłatny letni lub zimowy kurs języka koreańskiego organizowany corocznie przez Academy of Korean Studies w Seulu. W ramach programu europejskiego CEEPUS student otrzymuje stypendium i ma możliwość studiowania oraz zbierania materiałów do pracy badawczej w ośrodkach koreanistycznych w Europie takich jak: University of Vienna (Austria), St. Kliment Ohridski Sofia University (Bługaria), Charles University (Czechy), Palacký University Olomouc (Czechy), Eötvös Loránd University (Węgry), The University of Bucharest (Rumunia), ?BABES BOLYAI? University of Cluj-Napoca (Rumunia), Comenius University in Bratislava (Słowacja), University of Ljubljana (Słowenia).

KOŁA ZAINTERESOWAŃ

Studenci na studiach filologia koreańska nie tylko zdobywają wiedzę specjalistyczną ale także realizują swoje zainteresowania w prężnie działających kołach: Keunsoriro ? zespół tradycyjnych bębnów koreańskich samulnori, Haeohwa ? zespół koreańskiego tańca z wachlarzami buchaechum, SogoTeam ? zespół tańca z bębnami sogo, K-Pop Team ? zespół współczesnego tańca K-pop.