FILOLOGIA LITEWSKA


Drogi Kandydacie!

?Litwo, ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie? ? te słowa Adama Mickiewicza, patrona poznańskiego Uniwersytetu, znamy wszyscy. Ale to tylko jeden z niezliczonych powodów, dla których warto zainteresować się Litwą i studiami na kierunku filologia litewska.

Trzyletnie studia licencjackie zapewnią poznanie języka litewskiego na bardzo dobrym poziomie, kontynuację nauki jednego dodatkowego języka obcego (angielskiego lub niemieckiego) na poziomie zaawansowanym, fascynujące wykłady językoznawcze, które odkryją przed Wami wiele tajemnic systemu językowego, jak również zajęcia poświęcone literaturze, kulturze, historii, wiedzy o kraju i społeczeństwie Litwy. Zdobytą w Zakładzie Bałtologii wiedzę będziecie mogli zweryfikować na zagranicznym stypendium, które jest bardzo ważną częścią studiów.

Na Litwie będziecie mogli nie tylko zamówić po litewsku bliny i chłodnik, lecz również na własne oczy przekonać się, co tak bardzo ukochał Mickiewicz. Stolicę kraju Wilno ? miasto, które od wieków niezmiennie zachwyca bogactwem architektonicznym, urodą okolicznej przyrody i gościnnością mieszkańców ? można odkrywać śladami naszego narodowego wieszcza. A kiedy już poznacie wszystkie związane z jego życiem miejsca? na pewno nie będziecie się nudzić ? wszak żyli tu również Juliusz Słowacki, Konstanty Ildefons Gałczyński czy Czesław Miłosz!

Na Litwie do dzisiaj kultywuje się ludowe tradycje, w tym zwyczaje wywodzące się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich. Towarzyszą one Litwinom w najważniejszych momentach ich życia i stanowią bezcenne źródło wciąż wzrastającej fascynacji osób interesujących się folklorem i kulturą ludową. Lecz Litwa to nie tylko barwna przeszłość: przynależność do NATO i Unii Europejskiej oraz dogodne położenie w centrum Europy sprawiają, że jest to świetna lokalizacja dla biznesu i przemysłu. Dlatego nasi studenci bez trudu znajdują pracę w najróżniejszych zawodach (tłumacze, lektorzy, konsultanci czy doradcy w administracji państwowej, firmach międzynarodowych, instytucjach badawczych itd.) bez względu na to, czy interesują się przeszłością czy przyszłością.

Koniecznie odwiedź naszą stronę: baltologia