FILOLOGIA NOWOGRECKA


Drogi Kandydacie!

Jeśli interesuje Cię współczesna kultura basenu Morza Śródziemnego i poszukujesz unikatowych kultur, to studia na specjalności filologia nowogrecka są miejscem, gdzie będziesz mógł realizować swoje pasje.

Poznasz język grecki na bardzo wysokim poziomie: będziesz zdolny wykorzystywać go zarówno w życiu codziennym, jak i w sytuacjach związanych z życiem zawodowym, np. w handlu, turystyce, polityce czy literaturze. Różnorodne i ciekawe zajęcia z zakresu nauki języka przybliżą język grecki na poziomie komunikacyjnym oraz gramatycznym, ponieważ prowadzą je Grecy oraz doświadczeni wykładowcy z Polski.

Współczesna Grecja i Cypr to również syntezy różnych kultur (europejskich, bałkańskich, azjatyckich itd.). To właśnie poznasz w czasie studiów na specjalności filologia nowogrecka. Historia, topografia, folklor miejski i wiejski Grecji i Cypru to tylko zapowiedź przedmiotów, jakie dadzą Ci pole do rozwoju pasji i zainteresowań.

Jeśli fascynuje Cię literatura grecka lub jej związki z literaturą europejską i światową, na naszych studiach masz możliwość poznania i opracowywania interesujących Cię zagadnień.

Wiadomości, jakie zdobędziesz na studiach, będziesz mógł pogłębić podczas licznych stypendiów odbywających się zarówno w czasie studiów, jak i w okresie letnim, podczas dłuższych i krótszych wyjazdów do Grecji i na Cypr.

Poza wiedzą specjalistyczną studia w Instytucie Językoznawstwa oferują Ci również szereg przedmiotów ogólnych, takich jak: filozofia, informatyka, logika, językoznawstwo czy literaturoznawstwo. Wiedza z tego zakresu nie tylko poszerza horyzonty, ale staje się przydatna w rozumieniu innych kultur, środowisk i regionów świata. Pomocne w tym będą też inne języki, których naukę będziesz kontynuował aż do wysokiego poziomu (np. angielski, niemiecki) lub których naukę możesz rozpocząć jednocześnie, w formie zajęć kursowych lub dodatkowych lektoratów (włoski, francuski, hiszpański, litewski oraz inne języki europejskie i azjatyckie).

Studia na specjalności filologia nowogrecka możesz podjąć, nie znając języka greckiego, ponieważ naukę zaczynasz od poziomu zerowego. Studia licencjackie kończą się pracą dyplomową, jaką możesz napisać z zakresu literaturoznawstwa, językoznawstwa czy kultury greckiej.

Kolejnym etapem są studia magisterskie, podczas których pogłębisz swoje pasje i będziesz mógł napisać pracę dyplomową zwieńczającą twoje studia w języku greckim. Nasi absolwenci, pisząc prace dyplomowe, realizują swoje zainteresowania i np. dokonują pierwszych w Polsce przekładów dzieł literatury nowogreckiej, porównują literaturę oraz język grecki i polski, odkrywają nieznane Polakom tradycje, środowiska, kultury i miejsca w Grecji, politykę językową mniejszych krajów, jakimi są m.in. Grecja i Cypr, czy nawet mniejszości narodowych zamieszkujących te kraje.

Kończąc studia filologii nowogreckiej, staniesz się specjalistą w zakresie znajomości Grecji i Cypru. Będziesz doskonale władać językiem greckim i co najmniej dwoma innymi językami obcymi. Poznasz metody pracy filologa w zakresie redakcji i krytyki tekstu, tłumacza w zakresie przekładu pisemnego i ustnego, badacza kultur. Nasi absolwenci podejmują pracę jako specjaliści w turystyce, reklamie, administracji państwowej, edukacji, handlu, dyplomacji, bankowości ? wszędzie tam, gdzie poszukuje się specjalistów ds. Grecji i Cypru lub osób potrafiących opracowywać mało znane zagadnienia.

Nie musisz udawać Greka ? zapraszamy, abyś poznał Greka naprawdę!

nowogrecka.home.amu.edu.pl