Instytut Językoznawstwa na Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki

INSTYTUT JĘZYKOZNAWSTWA NA FESTIWALU KRÓTKICH FORM NAUKOWYCH

W RAMACH POZNAŃSKIEGO FESTIWALU NAUKI I SZTUKI 2018

W ramach tegorocznej edycji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki (PFNiS), w dniu 25 kwietnia 2018 roku na Wydziale Neofilologii odbył się szereg spotkań pod nazwą Festiwal Krótkich Form Naukowych, w ramach których odwiedzający nas licznie goście mogli zapoznać się z różnorodną tematyką prowadzonych na Wydziale badań naukowych.

W edycji brały również przedstawicielki Instytutu Językoznawstwa. Każda z prelegentek zaprezentowała wystąpienie dotyczące określonego obszaru zainteresowań naukowych.

Prof. zw. dr hab. Krystyna Tuszyńska opowiedziała o aktorze w teatrze greckim począwszy od hipokrites a skończywszy na ethopios, zabierając tym samym słuchaczy w podróż w czasie. Dr Jamila Oueslati poświęciła swoje wystąpienie Kreatywny student ? muzyka bez granic zagadnieniu wykorzystania różnorodnych form muzyki i tańca w nauczaniu języka obcego. Dr hab. Karolina Gortych-Michalak przyjrzała się badaniom z obszaru juryslingwistyki oraz warsztatowi pracy tłumaczy specjalistycznych w obrębie prawa.

Niespotykaną tematykę zaprezentowała mgr Nina Anna Trzaska, przykuwając uwagę słuchaczy opowieścią o greckich wampirach oraz ich gatunkach i charakterystyce poszczególnych przedstawicieli wampiryzmu, obserwowanych w kulturze i literaturze Grecji. Także Grecji poświęciła swoje wystąpienie mgr Hanna Ciszek, która skupiła się na omówieniu roli ludowego teatru cieni, jego charakterystyki jak i najważniejszych postaci. Do odległej geograficznie i kulturowo  Korei zabrała zgromadzonych mgr Emilia Wojtasik-Dziekan, prezentując aspekty grzeczności werbalnej i niewerbalnej, zaś do udziału w potyczkach językowych z językiem węgierskim zaprosiła uczestników spotkania dr hab. Karolina Kaczmarek, która umiejętnie poprowadziła słuchaczy przez pułapki i łamigłówki językowe.

Mimo, że Festiwal Krótkich Form Naukowych w ramach PFNiS 2018 dobiegł już końca, mamy nadzieję, że spotkania te zaowocują dalszymi badaniami oraz przyczynią się do wzrostu zainteresowania studiami w naszym Instytucie.

(oprac. mgr Emilia Wojtasik-Dziekan)