KEUNSORIRO


Formalnie rzecz ujmując, nie jesteśmy kołem, bo chociaż zespół jest oficjalnie zarejestrowany, nie podlegamy pod żadne koło naukowe ani inne źródło kontroli. Jesteśmy raczej grupą entuzjastów, która, grając na bębnach koreańskich, spędza wspólnie czas. Najprościej chyba będzie określać nas jako zespół.

Nasz zespół bębnów koreańskich nazywa się Keunsosiro. W związku z faktem, że nasi członkowie o najdłuższym stażu grają od czterech lat, trudno jednoznacznie stwierdzić, jaka jest geneza zespołu. Z pomocą przychodzi dawny oficjalny kanał zespołu na YouTube, na którym pojawia się następująca informacja:

Keunsoriro to zespół tradycyjnych bębnów koreańskich (Samulnori) składający się ze studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Grupa została założona z inicjatywy mgr. Im Sung Ho, wykładowcy UAM, oraz studentów filologii koreańskiej w 2006 roku. Nazwa zespołu pochodzi z języka koreańskiego i oznacza w wolnym tłumaczeniu głośny, żywiołowy dźwięk lub też w sposób bardzo dosłowny poprzez wielki dźwięk, wiąże się ona bezpośrednio z misją zespołu, którą jest otwieranie społeczeństwa na głębię orientalnej muzyki oraz kultury . Obecnie Keunsoriro jest największym i najprężniej rozwijającym się zespołem Samulnori w Polsce.
Link: http://www.youtube.com/user/keunsoriro.
Obecnie nie korzystamy z tego kanału, a wszyscy grający na filmach w nim zamieszczonych nie są już członkami zespołu, głownie dlatego, że ukończyli studia na naszym Uniwersytecie.

Członkiem zespołu może zostać każdy student filologii koreańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Obecnie jest nas dziewiętnaścioro.

Wśród naszych występów należy wymienić przede wszystkim coroczne występy podczas Dnia Kultury Koreańskiej organizowanego przez studentów naszej filologii. Zespół występował również w różnych miastach w całej Polsce, gdzie był zapraszany na różnorodne wydarzenia, np. w Łowiczu, Wrocławiu, Płocku, a za mojej kadencji również w Warszawie i Wronkach. Gramy także podczas wydarzeń organizowanych na Uniwersytecie, np. w styczniu 2012 roku występowaliśmy z okazji nadania doktoratu honoris causa prof. Cheong Byung-Kwon, a w tym roku występowaliśmy z okazji wernisażu, podczas którego prezentowane były prace z konkursu „Korea moimi oczami”.

Spotykamy się na cotygodniowych próbach, podczas których starsi członkowie zespołu uczą najmłodszych gry na bębnach i wszyscy przygotowujemy się do występów. Spotkania te to również sposobność do integracji, miłego spędzenia czasu we wspólnym gronie, pożartowania, pośmiania się i luźniejszego podejścia do przedmiotu naszej nauki. Poznajemy również kulturę Korei w sposób, jakiego nie można doświadczyć na innych zajęciach.